“Frame & Mosaic Wizard” w programie Sequence Generator PRO (SGP) to nieocenione narzędzie dla każdego, kto chce precyzyjnie i efektywnie zaplanować swoją sesję astrofotograficzną. To również idealne narzędzie do tworzenia Sekwencji. Niezależnie od tego, czy skupiasz się na pojedynczym obiekcie głębokiego nieba, czy tworzysz złożoną mozaikę dużego obszaru nieba, ten asystent upraszcza cały proces kadrowania. Kilkoma kliknięciami można zdefiniować dokładną część nieba, którą chcesz uchwycić, dostosować kadrowanie, aby uzyskać optymalną kompozycję, a nawet zaplanować wielopanelowe mozaiki.
Kreator, można wywołać z poziomu menu głównego „Tools” -> „Frame & Mosaic Wizard” lub skrótem klawiaturowym ctrl+M.
Pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać zanim rozpocznie się definiowanie swojego kadru jest wybór profilu sprzętowego na bazie którego zostanie finalnie skonstruowana nowa Sekwencja. Wyboru dokonuje się w menu „Profile” Asystenta. Konfigurację profilu sprzętowego znajdziesz tutaj:
https://moje-nocne-niebo.pl/sgp-pro-profil-sprzetowy/
Asystent Kadrowania i Mozaiki składa się z czterech sekcji widocznych na grafice zamieszczonej obok. Pierwsza sekcja służy do wyszukiwania w internecie obiektu przy założonym polu widzenia po to, aby zwizualizować wygląd kadru lub mozaiki. Druga sekcja zawiera informacje techniczne w zakresie kamery i skali zdjęcia. Informacje te zostaną automatycznie zaciągnięte z profilu sprzętowego. Zdefiniowanie tych parametrów posłuży do wykreślenia wielkości kadru reprezentującego pole widzenia naszej kamery i teleskopu. W trzeciej sekcji określa się sposób definiowania kadru i rotację kamery co oczywiście odzwierciedlone jest w pozycji kadru. Ostatnia, czwarta sekcja pozwala określić ilość paneli do skonstruowania mozaiki. Jeśli wybierzemy konfigurację 1×1 otrzymamy pojedyńczy kadr. Jeśli wpiszemy tu wartości większe od 1 na przykład 3×2 otrzymamy mozaikę złożoną z 3 paneli w poziomie i w dwóch rzędach.
„Fetch the target Area” to pierwsza sekcja kreatora kadru. W tym miejscu określamy obiekt, który nas interesuje (jego nazwę i współrzędne). Dostępne są trzy a właściwie nawet cztery sposoby zdefiniowania obiektu. Najprostszy sposób to wpisanie nazwy obiektu (np. NGC7380, M42) lub adresu URL zdjęcia zamieszczonego w serwisie AstroBin w w pole „Object„. Na podstawie nazwy lub wskazanego zdjęcia SGP określi koordynaty RA oraz DEC i ściągnie wizualizację z bazy DSS.
Druga opcja wyboru obiektu – „Image” – pozwala na wskazanie w zasobach własnych wcześniej wykonanego zdjęcia zawierającego wszystkie mata dane w nagłówku FITS. Ostatnią opcją jest „RA” & „DEC” gdzie można samemu wpisać koordynaty obiektu. Po uzupełnieniu jednej z wybranych opcji należy kliknąć przycisk „Fetch„. Obiekt zostanie wyszukany w bazie DSS (konieczne jest połączenie z Internetem) i wyświetlony na ekranie komputera wraz z obszarem nieba odpowiadającym polu widzenia „FoV” jakie określimy w stopniach.
W drugiej sekcji „Define the Camera Data” należy uzupełnić wskazane parametry jak Skala (zależy od wielkości piksela i ogniskowej teleskopu) oraz rozmiar matrycy. Jeśli wybierzecie z menu Asystenta właściwy profil sprzętowy, informacje te zostaną zaktualizowane automatycznie na bazie wskazanego profilu. Warto zwrócić uwagę na parametr „Overlap” – wskazana wartość procentowa będzie określać w jakim procencie będą się na siebie nakładać poszczególne panele mozaiki.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.