W astrofotografii istnieje wiele operacji i czynności, które należy wykonać w czasie nocnej sesji. W zależności od położenia na niebie obserwowanego obiektu prędzej czy później trzeba będzie wykonać tak zwany „meridian flip”. Co to jest „meridian flip”? Na czym polega i jak się przeprowadza taką operację? O tym właśnie opowiadam i prezentuję w przygotowanym filmie.
„Meridian flip” odnosi się do konieczności obrócenia teleskopu wokół osi rektascencji w momencie, gdy obiekt astronomiczny, który obserwujemy, przechodzi przez linie meridianu – pionową linię przechodzącą przez punkt kulminacyjny nieba. Ta prosta operacja ma ogromne znaczenie dla ciągłości procesu zbierania materiału fotograficznego w trakcie całej nocy.

Przez obserwację ruchu obrotowego Ziemi wiemy, że obiekty astronomiczne poruszają się z wschodu na zachód na naszym nieboskłonie. Kiedy dany obiekt przechodzi przez meridian, teleskop może znaleźć się w niekorzystnej pozycji, co uniemożliwia kontynuowanie śledzenia obiektu z uwagi na ograniczenia mechaniczne konstrukcji samego montażu. W takich sytuacjach wykonuje się meridian flip, czyli obrót teleskopu o 180 stopni wokół osi rektascensji. Ta dość prosta operacja pozwala na dalsze śledzenie obiektu astronomicznego bez przerywania sesji fotograficznej. Aby przeprowadzić meridian flip, należy dostosować swoje ustawienia śledzenia, zarówno w oprogramowaniu teleskopu, jak i w oprogramowaniu do astrofotografii – w moim przypadku SGP PRO.
Czystego nieba !!!