Po wielu latach uprawiania hobby z montażem Losmandy G11 przyszedł czas na zmiany. Montaże iOptrona CEM wydaje się, że dość szybko zdobywają rynek stając się coraz bardziej popularne w środowisku astrofotografów. Różnorodność linii produktowych pozwala dobrać odpowiedni model do potrzeb każdego użytkownika. Zresztą sam zakup tego konkretnie modelu okazał się nie lada wyzwaniem. Nie udało mi się znaleźć ani jednego sklepu na terenie EU, w którym można byłoby go kupić od ręki. Zwykle czas oczekiwania to ok 6 miesięcy. Z pewnością ograniczenia pandemiczne przyczyniły się do takiej sytuacji ale popyt i zainteresowanie ze strony klientów również. Montaż znalazłem w końcu poza granicami Unii w Wielkiej Brytanii w sklepie First Light Optics https://www.firstlightoptics.com. Kontakt ze sklepem oraz wsparcie jest nie ocenione więc wystawiam im najwyższą ocenę. Przesyłka po uiszczeniu opłat celnych dotarła w dwóch opakowaniach – w pierwszym kartonie jest solidna aluminiowa walizka, w drugim jest przeciwwaga.
Konstrukcja montaży CEM zapewnia bardzo dobrą stabilność, sztywność i dużą nośność przy jednoczesnej redukcji masy i rozmiarów głowicy. CEM70EC o nośności 32kg i masie własnej 13kg świetnie nadaje się do zastosowań w stałych obserwatoriach jak i sesji wyjazdowych. W przeciwieństwie do montaży typu niemieckiego GEM, oś rektascensji znajduje solidne oparcie na łożyskach w dwóch punktach, dzięki czemu obciążenie łożysk jest równomierne a montaż w osi RA porusza się bardzo płynnie bez kompletnie żadnych oporów. Wyważenie montażu jest proste i przyjemne!
Zatem jaka jest najważniejsza cecha montażu? Stabilność prowadzenia, jego sztywność, brak luzów i … zadowolenie właściciela 🙂 Poniżej zamieszczam zrzut ekranu PHD2 z wykresem śledzenia. Skala wykresu ustawiona jest +/- 1.5″ a mimo to krzywe mieszczą się w zakresie +/- 0.5″. Błąd całkowity jest na poziomie 0.27 arc-sec, błąd osi RA 0.2″ i osi DEC 0.19″. Uważam, że to bardzo dobre wyniki jakich jeszcze nie doświadczałem z dotychczasowym montażem.
Jednak pierwsze testy CEM70EC-NUC były dla mnie … no, mogę tak powiedzieć lekkim rozczarowaniem. PHD2 wykazało spore luzy w osi deklinacji. Tego się nie spodziewałem. Moje oczekiwania były zupełnie inne. Skontaktowałem się z producentem iOptron w Stanach Zjednoczonych skąd otrzymałem rekomendacje. iOptron sugerował, że ślimak może być zbyt mocno dociśnięty do ślimacznicy i należy go zluzować zgodnie z procedurą zamieszczoną w instrukcji obsługi https://www.ioptron.com/v/Manuals/C70_CEM70_Manual.pdf Porady te nie okazały się tak skuteczne jak opinie użytkowników na forach internetowych. Główną przyczyną dużego Backlash’u było słabe napięcie paska napędowego co możecie zobaczyć na filmie który przygotowałem (link na końcu strony).
Link do procedury regulacji napięcia paska zębatego znajdziecie tutaj https://usermanual.wiki/m/…
CEM70EC-NUC z enkoderem optycznym w osi RA jest montażem o świetnych parametrach i osiągach w swojej klasie. Bardzo dobrze sprawdza się w czasie sesji wyjazdowych z uwagi na stosunkowo nie dużą masę (13kg) szybki montaż, precyzyjne osiowanie na gwiazdkę polarną z wykorzystaniem elektronicznej lunetki biegunowej (dokładność 0.15 – 0.5 arc-min). W mojej ocenie jest to urządzenie godne polecenia. W czasie krótkiego testu udało mi się wykonać zdjęcie i montaż testowałem prawie pod latarnią a materiału nienazbieranem nie za wiele (8x300s) to jednak zdjęcie fajnie ukazuje struktury mgławicy IC405
Jeśli jesteście zainteresowani szerszym opisem montażu CEM70EC-NUC zachęcam do obejrzenia filmu i zostawiania pytań i komentarzy
Średni błąd na poziomie 0.27 arc-sec jest naprawdę świetnym wynikiem
Co Pan sądzi o montażach harmonicznych (teraz widzimy wysyp montaży tego typu) ?
I jeszcze z pod jakiego nieba Pan fotografuje ( skala Bortlea) ?
Co do montaży harmonicznych to niestety mam słabe rozeznanie i co gorsza nie wzbudzają mojego zaufania. Może to wynika z nie znajomości (wiem, to raczej słaby argument ?) a może z przyzwyczajenia do klasycznych rozwiązań GEM lub coraz popularniejszych CEM. Widziałem różne filmy prezentacyjne z dużymi teleskopami – brak przeciw wagi mnie przeraża. Tak jak napisałem to raczej uprzedzenie niż opinia oparta na konkretach.
Jeśli natomiast chodzi o niebo , to według mapy LightPollution moja miejscówka jest w strefie Bortle 4
Pozdrawiam