Drobna zmiana w układzie optycznym (np. zmiana filtra) lub zmieniające się warunki otoczenia (szczególnie w nocy gdy temperatura spada dość szybko) powodują, że punkt ostrości nieznacznie zmienia swoje położenie w trakcie nocnej sesji. Aby mieć pewność, że każda kolejna klatka jest dobrej jakości, koniecznym jest monitorowanie ostrości.
W SGP PRO można zdefiniować kilka warunków, które okresowo będą wywoływać funkcję Auto Focus po to aby dokonać korekty z uwzględnieniem zaistniałych zmian. Warto zaznaczyć, że Auto Focus nie służy do znajdowania ostrości rozogniskowanego teleskopu. Zadaniem funkcji Auto Focus jest okresowa korekta ostrości obrazu w trakcie trwającej sekwencji.
Poniższe okno dialogowe prezentuje opcje funkcji Auto Focus.
Podstawą poprawnego działania funkcji Auto Focus jest właściwe zdefiniowanie parametrów pracy tej funkcji a w szczególności parametru STEP SIZE!!!
Parametry poprawnego działania tej funkcji określa się w sekcji „Options„. „Exposure times” i „Bin” odnoszą się do nastawy czasu ekspozycji i Biningu klatek wykonywanych dla potrzeb strojenia ostrości (Auto focus). Kolejny parametr „Auto Focus Data Points” określa ilość wykonanych ujęć w trakcie wykonywania procesu automatycznego strojenia ostrości – 9 ujęć to standardowa i zalecana wartość. Każde z 9 zdjęć wykonane zostanie przy innej pozycji focusera (wyciągu) i reprezentowane będzie na wykresie jako punkt pomiarowy. Tu dochodzimy do kluczowego momentu, to jest do określenia ilości kroków jakie ma wykonać fokuser aby zmienić położenie wyciągu. Jest to wartość specyficzna dla każdego fokusera z osobna i zleży od rozdzielczości silnika krokowego. Innymi słowy, jeśli „Step Size” zostanie wyznaczone jako X kroków to procedura AF wykona 9 zdjęć przy pozycji fokusera powiększonej o X kroków dla każdego kolejnego zdjęcia.
Na załączonym wyżej wykresie widać 9 punktów, które reprezentują każde ujęcia z osobna, wykonane przy określonej pozycji fokusera (oś X). Na osi Y widać wartość HFR dla danego ujęcia. W takcie procedury AF program dokona analizy położenia fokusera względem jakości zdjęcia (HFR) i wyliczy najbardziej optymalną pozycję. Na zdjęciu widać że średnia wartość HFR 1.7 osiągana jest przy pozycji fokusera 544081 kroków. Pamiętajcie, że każdy różne fokusery mają różne ilości kroków i rozdzielczość.
WYZNACZENIE WIELKOŚCI STEP-SIZE
TĄ PROCEDURĘ WYKONUJE SIĘ TYLKO RAZ DLA POTRZEB KONFIGURACJI AF
KROK 1: Rozpoczynamy od ręcznego wykonania pierwszej ekspozycji – oczywiście z wcześniej ustawioną ostrością (ostrość musi być ustawiona wcześniej precyzyjnie – im dokładniej tym lepiej). Celem jest określenie średniej wartości HFR wykonanego zdjęcie oraz pozycji fokusera w punkcie ostrości. Na poniższym zrzucie ekranowym wartości HFR i położenie fokusera zaznaczone są czerwonymi ramkami. HFR = 1.81 ; Fokuser – 543083 (zwróć uwagę na czerwone ramki niżej)
Krok 2: W drugim kroku należy metodą prób i błędów tak zmienić położenie fokusera aby średnia wartość HFR nowo wykonanego zdjęcia była większa od 3 do pięciu razy. Fokuser, który posiadam (Esatto 4″) pracuje w zakresie 0 – 875 000 kroków. Aby uzyskać zdjęcie ze średnim HFR w przedziale 3-5 razy większym niż HFR w punkcie ostrości musiałem dodać 40000 kroków. Finalnie otrzymałem zdjęcie z HFR = 8.7 przy położeniu fokusera 583080
Krok 3: Znając wszystkie dane to jest pozycja fokusera w punkcie ostrości oraz pozycja fokusera w punkcie nie ostrości, korzystamy ze wzoru:
Pos3-5xHFR – pozycja fokusera, w której wartość średnia HFR zdjęcia jest większa o 3 do 5 razy od wartości HFR zdjęcia wykonanego w punkcie ostrości
Pos in focus – pozycja fokusera w punkcie ostrości
Steps – ilość punktów pomiarowych dla funkcji Auto Focus (standardowo 9)
Podstawiając do wzoru dane z moich pomiarów, otrzymuję:
StepSize = [ (583083 – 543083) x 2 ] / ( 9 -1 ) = 10 000 kroków
Dla powyższego przykładu STEP SIZE wynosi 10000 (pamiętajcie że ta wartość będzie inna dla każdego rodzaju fokuserów z osobna)
W sekcji „Auto Focus Frequency” znajdują się opcje, które określają warunki wywołania funkcji Auto Focus (AF). I tak kolejno opcja „Auto focus every X frame” wywoływać będzie funkcję AF regularnie co X ukończonych klatek. „Auto focus every X deegre change” aktywuje automatyczne strojenie gdy rotacja kamery zmieni się o więcej niż X stopni. „Auto focus every X minutes” wywoła funkcję AF po upływie X minut. „Auto focus on filter change” wywoła AF przy każdej zmianie filtra. „Auto focus before sequence stare” wywoła AF przed każdym uruchomieniem sekwencji ale nie po jej wznowieniu (gdy wcześniej sekwencja została zapałzowana). „Auto focus on resume” wywoła AF po wznowieniu zapałzowanej sekwencji. „Auto focus after automatic centering action” wywoła AF po zakończeniu procedury centrowania teleskopu na obiekcie. „Auto focus as Image History degrades” to bardziej zaawansowana funkcja. Zaznaczając tą opcję program analizuje każde zdjęcie zapisując jego parametry jakościowe (ilość wykrytych gwiazd i FWHM) a parametry przedstawiane są na wykresie. Klikając ikonę konfiguracji (gwiazdka przy opcji) można określić jaka wielkość zmiany parametrów (spadek ilości wykrytych gwiazd i zwiększenie FWHM) spowoduje aktywowanie Auto Focusu.